Козјак (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Козјак
археолошко наоѓалиште
Козјак is located in Археолошки локалитет во Македонија
Козјак
Козјак
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°03′30″N 21°02′32″E / 41.05833° СГШ; 21.04222° ИГД / 41.05833; 21.04222Координати: 41°03′30″N 21°02′32″E / 41.05833° СГШ; 21.04222° ИГД / 41.05833; 21.04222
Основни податоци
Име Козјак
Место Козјак, Преспанско
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Козјак е археолошки локалитет во преспанското село Козјак. Локалитетот претставува осамен наод од римско време. Наодот претставува вотивна мермерна плоча која се чува кај човек во Ресен, а била донесена од селото Козјак, од непознат локалитет. На плочата е претставен Аполон кој во десната рака држи тирс, а во левата надолу спружена рака држи нејасен предмет - сад? Под раката му седи четириножно животно - пантер? Димензиите на плочата изнесуваат 36 x 31 x 5 cm.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069