Гимбабица (Избишта)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гимбабица
археолошко наоѓалиште
Гимбабица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Гимбабица
Гимбабица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°07′54″N 21°00′14″E / 41.13167° СГШ; 21.00389° ИГД / 41.13167; 21.00389Координати: 41°07′54″N 21°00′14″E / 41.13167° СГШ; 21.00389° ИГД / 41.13167; 21.00389
Основни податоци
Име Гимбабица
Место Избишта
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период хеленистичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Гимбабица е археолошки локалитет во преспанското село Избишта. Локалитетот претставува некропола од хеленистичко време. Се наоѓа северно од селото, каде при реконструкцијата на патот Ресен-Охрид, во 1953 година се откриени неколку гробови. Во гробовите биле најдени два целосно зачувани кантароса и една чинија. Кантаросите се со црн фирнајс, а чинијата со окер боја. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Охрид.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069