Герамидница (Долно Дупени)

Координати: 40°52′32″N 21°07′10″E / 40.87556° СГШ; 21.11944° ИГД / 40.87556; 21.11944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Герамидница

Карта

Местоположба 40°52′32″N 21°07′10″E / 40.87556° СГШ; 21.11944° ИГД / 40.87556; 21.11944
Основни податоци
Место Долно Дупени
Општина Ресен
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Герамидница — археолошко наоѓалиште во преспанското село Долно Дупени. Претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на 500 м јужно од селото, од десната страна на патот што води кон грчката граница, каде по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069