Гура (Штрбово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гура
археолошко наоѓалиште
Гура is located in Археолошки локалитет во Македонија
Гура
Гура
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°55′33″N 21°06′09″E / 40.92583° СГШ; 21.10250° ИГД / 40.92583; 21.10250Координати: 40°55′33″N 21°06′09″E / 40.92583° СГШ; 21.10250° ИГД / 40.92583; 21.10250
Основни податоци
Име Гура
Место Штрбово
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Гура е археолошки локалитет во преспанското село Штрбово. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на 1 km источно од селото, каде по површините на нивите се забележуваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Мкедонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069