Прејди на содржината

Св. Димитрија (Љубојно)

Координати: 40°53′39″N 21°8′26″E / 40.89417° СГШ; 21.14056° ИГД / 40.89417; 21.14056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Димитрија

Карта

Местоположба 40°53′39″N 21°8′26″E / 40.89417° СГШ; 21.14056° ИГД / 40.89417; 21.14056
Основни податоци
Место Љубојно
Општина Ресен
Тип

 црква  некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Димитријаархеолошко наоѓалиште во преспанското село Љубојно. Претставува утврдена црква и некропола од среден век. Се наоѓа на околу 150 метри западно од селото, од левата страна на патот што води кон селската утрина, каде се гледаат остатоци од мала црквичка околу која има гробови со конструкции од камени плочи.[1] Денес на тие темели подигната е црквичка посветена на „Св. Димитриј“

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069