Црква „Св. Димитриј“ - Љубојно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Димитриј
Црква „Св. Димитриј“ во Љубојно 1.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Подмочанско-љубојнска
Местоположба

Координати 40°53′49″N 21°07′45″E / 40.89694° СГШ; 21.12917° ИГД / 40.89694; 21.12917Координати: 40°53′49″N 21°07′45″E / 40.89694° СГШ; 21.12917° ИГД / 40.89694; 21.12917
Место Љубојно
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј
Архитектонски опис

Свети Димитриј — селска црква, во преспанското село Љубојно.[1]

Црквата е сместена пред почетокот на С. Љубојно, на патот помеѓу С. Љубојно и Ресен.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.