Копачница (Долна Бела Црква)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Копачница
археолошко наоѓалиште
Копачница is located in Археолошки локалитет во Македонија
Копачница
Копачница
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°02′12″N 21°01′52″E / 41.03667° СГШ; 21.03111° ИГД / 41.03667; 21.03111Координати: 41°02′12″N 21°01′52″E / 41.03667° СГШ; 21.03111° ИГД / 41.03667; 21.03111
Основни податоци
Име Копачница
Место Долна Бела Црква
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Копачница е археолошки локалитет во преспанското село Долна Бела Црква. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на 1.200 m североисточно од селото, од левата страна на патот Макази-Асамати, каде во нивите, по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и множество градежен материјал.[1]


Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069