Петрино (Претор)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Петрино
археолошко наоѓалиште
Петрино is located in Археолошки локалитет во Македонија
Петрино
Петрино
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°58′46″N 21°03′42″E / 40.97944° СГШ; 21.06167° ИГД / 40.97944; 21.06167Координати: 40°58′46″N 21°03′42″E / 40.97944° СГШ; 21.06167° ИГД / 40.97944; 21.06167
Основни податоци
Име Петрино
Место Претор
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Петрино е археолошки локалитет во преспанското село Претор. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа југозападно од училиштето „Мите Богоевски“, каде при копањето на септичка јама е констатиран културен слој во кој се најдени фрагменти од керамички садови и друг археолошки материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069