Гумење (Горно Крушје)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 41°09′30″N 20°58′54″E / 41.15833° СГШ; 20.98167° ИГД / 41.15833; 20.98167Координати: 41°09′30″N 20°58′54″E / 41.15833° СГШ; 20.98167° ИГД / 41.15833; 20.98167
Основни податоци
Место Горно Крушје
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Гумењеархеолошко наоѓалиште во преспанското село Горно Крушје. Претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа северно од селото, во непосредната близина на наоѓалиштето Св. Спас, каде има издолжено плато што се надоврзува на ридот Крушичка Краста. Според кажувањето на мештаните, при обработувањето на земјата тие наидувале на ѕидови од објекти. По површината има фрагменти од керамички садови, питоси и многу градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069