Куќишта (Љубојно)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Куќишта
археолошко наоѓалиште
Куќишта is located in Археолошки локалитет во Македонија
Куќишта
Куќишта
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°53′39″N 21°8′26″E / 40.89417° СГШ; 21.14056° ИГД / 40.89417; 21.14056Координати: 40°53′39″N 21°8′26″E / 40.89417° СГШ; 21.14056° ИГД / 40.89417; 21.14056
Основни податоци
Име Куќишта
Место Љубојно
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Куќишта е археолошки локалитет во преспанското село Љубојно. Локалитетот претставува утврдена населба од среден век. Се наоѓа западно од селото, во ниви на ликални жители, каде со орањето биле откривани остатоци од темели ѕидани со кршен камен и кал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069