Грамада (Штрбово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грамада
археолошко наоѓалиште
Грамада is located in Археолошки локалитет во Македонија
Грамада
Грамада
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°55′33″N 21°06′09″E / 40.92583° СГШ; 21.10250° ИГД / 40.92583; 21.10250Координати: 40°55′33″N 21°06′09″E / 40.92583° СГШ; 21.10250° ИГД / 40.92583; 21.10250
Основни податоци
Име Грамада
Место Штрбово
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Грамада е археолошки локалитет во преспанското село Штрбово. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на западниот раб на селото, на една блага падина што се спушта кон брегот на Преспанското Езеро. Со изградбата на асфалтниот пат локалитетот е пресечен на два дела. Во нива локален жител, со земјодеските работи биле раскопани темели од ѕидови, а биле најдени и големи питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Мкедонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069