Катуниште (Болно)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Катуниште
археолошко наоѓалиште
Катуниште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Катуниште
Катуниште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°06′33″N 20°58′19″E / 41.10917° СГШ; 20.97194° ИГД / 41.10917; 20.97194Координати: 41°06′33″N 20°58′19″E / 41.10917° СГШ; 20.97194° ИГД / 41.10917; 20.97194
Основни податоци
Име Катуниште
Место Болно
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Катуниште е археолошки локалитет во преспанското село Болно. Локалитетот претставува населба од римско време. Се наоѓа на 1 km западно од селото, на мала височинка од левата страна на патот Ресен - Болно, а непосредно до раскрсницата на патот Евла - Петрино, каде на површина од 2-3 ha, при обработувањето на земјата мештаните откривале темели од објекти, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули, имбрекси и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069