Висои (Покрвеник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Висои
археолошко наоѓалиште
Висои is located in Археолошки локалитет во Македонија
Висои
Висои
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°01′00″N 20°57′23″E / 41.01667° СГШ; 20.95639° ИГД / 41.01667; 20.95639Координати: 41°01′00″N 20°57′23″E / 41.01667° СГШ; 20.95639° ИГД / 41.01667; 20.95639
Основни податоци
Име Висои
Место Покрвеник
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика

Период доцноантичко време
старохристијанско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Висои е археолошки локалитет во преспанското село Покрвеник. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време и базилика со некропола од старохристијанско време. Се наоѓа на повеќе места во атарот на селото, каде се откриени остатоци од населба. Покрај самиот пат што води за маалото Старо Село, во лозјата и овоштарниците се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и множество градежен материјал расфрлен по површината.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069