Старо Село (Крушје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Старо Село (Горно Крушје))
Старо Село

Карта

Местоположба 41°09′30″N 20°58′54″E / 41.15833° СГШ; 20.98167° ИГД / 41.15833; 20.98167Координати: 41°09′30″N 20°58′54″E / 41.15833° СГШ; 20.98167° ИГД / 41.15833; 20.98167
Основни податоци
Место Горно Крушје
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

Старо Село или Св. Николаархеолошко наоѓалиште во преспанското село Горно Крушје. Претставува населба, црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на околу 500–600 м северозападно од селото, каде на неколку мали каскадно распоредени тераси, според кажувањето, мештаните при обработувањето на земјата наидувале на темели од објекти градени од камен и кал. На југоисточниот крај се откриени остатоци од мала црква посветена на св. Никола. Нејзините димензии изнесуваат 5,90 × 4,30 м. Околу црквата се гледаат гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069