Камара (Отешево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Камара
археолошко наоѓалиште
Камара is located in Археолошки локалитет во Македонија
Камара
Камара
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°58′46″N 20°55′00″E / 40.97944° СГШ; 20.91667° ИГД / 40.97944; 20.91667Координати: 40°58′46″N 20°55′00″E / 40.97944° СГШ; 20.91667° ИГД / 40.97944; 20.91667
Основни податоци
Име Камара
Место Отешево
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Камара е археолошки локалитет во преспанското село Отешево. Локалитетот претставува утврдена населба од доцноантичко време. Се наоѓа во непоредната близина на хотелот „Југославија“, каде при изградбата на спортското игралиште биле откриени и делумно уништени остатоци од темели на објект, градени од камен и варов малтер, и повеќе питоси. Денес на површината се забележуваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069