Исток (Евла)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Исток
археолошко наоѓалиште
Исток is located in Археолошки локалитет во Македонија
Исток
Исток
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°4′29″N 20°57′21″E / 41.07472° СГШ; 20.95583° ИГД / 41.07472; 20.95583Координати: 41°4′29″N 20°57′21″E / 41.07472° СГШ; 20.95583° ИГД / 41.07472; 20.95583
Основни податоци
Име Исток
Место Евла, Преспанско
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Исток е археолошки локалитет во преспанското село Евла. Локалитетот претставува црква од средниот век. Се наоѓа на околу 7-8 km од селото, во подножјето на врвот Исток, во месностите Долни и Горни Колиби, каде се гледаат остатоци од разурнати цркви, распостранети од левата и десната страна на Источка Река. Црквичката во Горни Колиби била посветена на Св. Богородица, а во Долни Колиби на Св. Петка.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069