Св. Атанас (Отешево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Атанас
археолошко наоѓалиште
Св. Атанас is located in Македонија
Св. Атанас
Местоположба на Св. Атанас во Македонија
Местоположба 40°58′46″N 20°55′00″E / 40.97944° N; 20.91667° E / 40.97944; 20.91667Координати: 40°58′46″N 20°55′00″E / 40.97944° N; 20.91667° E / 40.97944; 20.91667
Основни податоци
Име Св. Атанас
Место Отешево
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“

Св. Атанасархеолошко наоѓалиште во преспанското село Отешево. Претставува утврдена црква и некропола од римско време. Се наоѓа на 500 м јужно од селото, каде се гледаат остатоци од ѕидови на урната црква и околу неа гробови со конструкции од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069