Кула (Брајчино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Кула
Кула is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кула
Кула
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°54′23″N 21°9′33″E / 40.90639°СГШ 21.15917°ИГД / 40.90639; 21.15917Координати: 40°54′23″N 21°9′33″E / 40.90639°СГШ 21.15917°ИГД / 40.90639; 21.15917
Основни податоци
Име Кула
Место Брајчино
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (тврдина).svg тврдина

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кула е археолошки локалитет во преспанското село Брајчино. Локалитетот претставува тврдина од средниот век. Се наоѓа на 1 km источно од селото, на една голема височинка со зарамнето плато, каде по површината се гледаат грамади од градежен материјал и контурите од одбранбениот бедем на тврдината.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069