Св. Атанас (Покрвеник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Атанас
археолошко наоѓалиште
Св. Атанас is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Атанас
Св. Атанас
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°01′00″N 20°57′23″E / 41.01667° СГШ; 20.95639° ИГД / 41.01667; 20.95639Координати: 41°01′00″N 20°57′23″E / 41.01667° СГШ; 20.95639° ИГД / 41.01667; 20.95639
Основни податоци
Име Св. Атанас
Место Покрвеник
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика

Период старохристијанско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Атанас е археолошки локалитет во преспанското село Покрвеник. Локалитетот претставува базилика од старохристијанско време. Се наоѓа во просторот меѓу старата и новата населба, темелите на црквата „Св. Атанас“. При копањето на темели за нова црква мештаните откриле остатоци од постар објект. Со археолошките ископувања извршени од Музејската збирка во Ресен е констатирано дека се работи за трикорабна базилика со нартекс, анекс-просторија на северната страна на нартексот и три простории на јужната страна, од кои едната е крстилница со кружна писцина. Подот во олтарниот простор е од малтер, а во наосот од плочи и печена земја. Покрај темелите од ѕидовите се најдени фрагменти од стебла на столбови, меноа, бази и два капитела.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069