Црква „Св. Атанасиј“ - Покрвеник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Викиекспедиција Преспа 66.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Втора ресенска
Местоположба
Координати 41°01′24″N 20°57′06″E / 41.02333° СГШ; 20.95167° ИГД / 41.02333; 20.95167Координати: 41°01′24″N 20°57′06″E / 41.02333° СГШ; 20.95167° ИГД / 41.02333; 20.95167
Населено место Покрвеник
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Атанасиј (позната и како Свети Атанас) — понова црква во селото Покрвеник, Општина Ресен, Македонија. Се наоѓа на околу 1 километар северозападно од денешната местоположба на селото Покрвеник, на просторот помеѓу старото и новото село.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена помеѓу двете светски војни на место помеѓу старото и новото село. Била обновена во 1980 година. Во кругот на црквата се наоѓаат денешните селски гробишта.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа (PDF). Скопје: Ѓурѓа. стр. 243–244. ISBN 9789989920554. Посетено на 5 ноември 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]