Тумба (Лавци)

Координати: 41°02′43″N 20°57′16″E / 41.04528° СГШ; 20.95444° ИГД / 41.04528; 20.95444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тумба

Карта

Местоположба 41°02′43″N 20°57′16″E / 41.04528° СГШ; 20.95444° ИГД / 41.04528; 20.95444
Основни податоци
Место Лавци
Општина Ресен
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Тумбаархеолошко наоѓалиште во преспанското село Лавци. Претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на тромеѓата на селото со оседните Прељубје и Дрмени, каде на мала височинка со зарамнето плато, во нива на месен жител при обработувањето на земјата биле откриени темели од објекти. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и друго.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069