Кула (Стење)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кула
археолошко наоѓалиште
Кула is located in Македонија
Кула
Местоположба на Кула во Македонија
Местоположба 40°56′1″N 20°55′0″E / 40.93361° N; 20.91667° E / 40.93361; 20.91667Координати: 40°56′1″N 20°55′0″E / 40.93361° N; 20.91667° E / 40.93361; 20.91667
Основни податоци
Име Кула
Место Стење
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (тврдина).svg тврдина

Период среден век
Портал „Археологија“

Кулаархеолошко наоѓалиште во преспанското село Стење. Претставува тврдина од среден век. Се наоѓа на 1 км југозападно од летувалиштето Царина на висок рид со зарамнето плато на кое се забележуваат остатоци од средновековна тврдина.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Мкедонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069