Старо Кривени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Старо Кривени
Старо Кривени is located in Археолошки локалитет во Македонија
Старо Кривени
Старо Кривени
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°08′25″N 21°01′26″E / 41.14028° СГШ; 21.02389° ИГД / 41.14028; 21.02389Координати: 41°08′25″N 21°01′26″E / 41.14028° СГШ; 21.02389° ИГД / 41.14028; 21.02389
Основни податоци
Име Старо Кривени
Место Крани
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Старо Кривени е археолошки локалитет во преспанското село Кривени. Локалитетот претставува осамен наод од римско време. Според искази на жител од селото, северно од истото, при обработувањето на земјата биле откопани неколку питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069