Курбиново (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Курбиново
археолошко наоѓалиште
Курбиново is located in Археолошки локалитет во Македонија
Курбиново
Курбиново
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°59′07″N 21°04′06″E / 40.98528° СГШ; 21.06833° ИГД / 40.98528; 21.06833Координати: 40°59′07″N 21°04′06″E / 40.98528° СГШ; 21.06833° ИГД / 40.98528; 21.06833
Основни податоци
Име Курбиново
Место Курбиново
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Курбиново е археолошки локалитет во преспанското село Курбиново. Локалитетот претставува населба од римско и доцноантичко време. Се наоѓа во селото и во неговата непосредна околина, каде се откриени повеќе објекти градени од камен и варов малтер, имбрекси, тегули. При изградбата на плевна на локален селанец, била пронајдена мермерна глава која сега се чува во Народниот музеј во Белград. На повеќе места се откриени питоси, монети и друг археолошки материјал. Наодите се чуваат во Музејската збирка во Ресен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069