Ружин Гроб (Асамати)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ружин Гроб
археолошко наоѓалиште
Ружин Гроб is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ружин Гроб
Ружин Гроб
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°59′11″N 21°3′3″E / 40.98639° СГШ; 21.05083° ИГД / 40.98639; 21.05083Координати: 40°59′11″N 21°3′3″E / 40.98639° СГШ; 21.05083° ИГД / 40.98639; 21.05083
Основни податоци
Име Ружин Гроб
Место Асамати
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (тумул).svg тумул

Период железно време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ружин Гроб е археолошки локалитет во преспанското село Асамати. Локалитетот претставува тумул од железно време. Се наоѓа на 1,5 km северно од селото, во непосредната близина на езерскиот брег. Тумулот има пречник во основата од 15-20 m и зачувана височина од 1,5 m. Западната половина му е оштетена во Втората светска војна, со изградбата на бункер. Во 1976 година Музејската збирка од Ресен извршила пробни сондажни ископувања, при што се откриени два гроба со секундарно погребување. Гробовите биле градени од камен, а имале под од тегули. Гробни прилози не биле најдени.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069