Прејди на содржината

Куќа на Мите Богоевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на Мите Богоевски
Куќата во 2022 година
Карта
Општи податоци
СтатусСпоменик на културата
Видкуќа
ГрадБолно
Земја Македонија
Технички податоци
Катови2

Куќа на Мите Богоевски ― родна куќа на поетот, партизанот и народниот херој Мите Богоевски во Болно, Општина Ресен, Македонија. Куќата е заведена како Културно наследство на Македонија.[1]

Галерија

[уреди | уреди извор]

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитно културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 5 август 2022.