Црква „Св. Илија“ - Грнчари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
St. Elijah Monastery (Grnčari) 42.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Подмочанско-љубојнска
Местоположба

Карта

Координати 41°0′41.7″N 21°4′51.8″E / 41.011583° СГШ; 21.081056° ИГД / 41.011583; 21.081056Координати: 41°0′41.7″N 21°4′51.8″E / 41.011583° СГШ; 21.081056° ИГД / 41.011583; 21.081056
Место Грнчари
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пророк Илија
Изградба XIII век
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабен

Св. Илијасредновековна црква и манастир во ресенското село Грнчари. Му припаѓа на Ресенското архијерејско намесништво во Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА. Прогласена е за културно наследство на Македонија.[1]

Црквата „Св. Илија“ е сместена на 3 км југоисточно од селото и има улога на главен храм на Грнчарскиот манастир. Се претпоставува дека првично го носела името „Св. Никола“. Претставува мала еднокорабна градба, изградена од камен и тули и засводена со полукружен свод. На исток завршува со тристрана апсида однадвор.[2][3] Покривната конструкција е калканска, а единствениот влез е од запад. Меѓу камените партии има хоризонтални и вертикални редови од тули.[2]

Со времето направени се редица архитектонски промени врз градбата.[2] Од северната и јужната страна се поставени потпорки (контрафосрси).[4]

Во внатрешноста на црквата има живопис од два периода. Постариот е изработен во времето на изградба на храмот, што се смета дека е во првата половина на XIII век. Од него е зачуван фрагмент од композицијата „Успение Богородичино“ и од композицијата „Преображение Христово“. Втората фаза на зографисување е изработена при обновувањето на црквата. На натпис во композицијата „Дејсис“ се спомнуваат попот Димитар и син му Рајко како обновувачи на црквата „Св. Никола“. Зад иконостасот на јужниот ѕид е претставен св. Ахил, чиј култ е својствен за Преспа.[3][5][6]

Манастир[уреди | уреди извор]

Освен црквата, манастирскиот комплекс вклучува нови конаци, манастирска трпезарија, фурна, камбанарија и чешма со лековита вода.[2]

Слики[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Палигора, Ристо. Каталог Цркви и Манастири на Баба Планина. Битола: Центар за развој на Пелагонискиот плански регион. стр. 19. Архивирано од изворникот на 2015-07-03. Посетено на 2 јули 2015.
  3. 3,0 3,1 „Св. Илија, с. Грнчари, Преспа“. Macedonium. Посетено на 5 април 2014.
  4. Палигора, Ристо. Каталог Цркви и Манастири на Баба Планина. Битола: Центар за развој на Пелагонискиот плански регион. стр. 20. Архивирано од изворникот на 2015-07-03. Посетено на 2 јули 2015.
  5. Велев, Илија (1990). Преглед на средновековни цркви и манастири во Македонија. Наша Книга. стр. 90.
  6. Палигора, Ристо (декември 2011). Студија за поврзување и промоција на манастирскиот туризам на Баба Планина (PDF). Битола: Центар за развој на Пелагонискиот плански регион. стр. 26. Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-12-28. Посетено на 2021-12-27.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]