Скочино (Грнчари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Скочино
археолошко наоѓалиште
Скочино is located in Археолошки локалитет во Македонија
Скочино
Скочино
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°01′06″N 21°03′12″E / 41.01833° СГШ; 21.05333° ИГД / 41.01833; 21.05333Координати: 41°01′06″N 21°03′12″E / 41.01833° СГШ; 21.05333° ИГД / 41.01833; 21.05333
Основни податоци
Име Скочино
Место Грнчари
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Скочино е археолошки локалитет во преспанското село Грнчари. Локалитетот претставува населба, црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на околу 2 km источно од селото, каде на поголем простор се гледаат грамади од градежен материјал, а по површината се среќаваат фрагменти од питоси и покривни ќерамиди. На највисокиот дел од локалитетот се зачувани остатоци од средновековна црква посветена на Св. Никола. Околу црквата се забележуваат гробови градени од камени плочи. Во 1978 година биле изведени заштитни ископувања. Наодите се чуваат во Музејската збирка во Ресен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069