Горна Маала (Козјак)

Координати: 41°03′30″N 21°02′32″E / 41.05833° СГШ; 21.04222° ИГД / 41.05833; 21.04222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Горна Маала

Карта

Местоположба 41°03′30″N 21°02′32″E / 41.05833° СГШ; 21.04222° ИГД / 41.05833; 21.04222
Основни податоци
Место Козјак
Општина Ресен
Тип

 населба  некропола


Период римско време
среден век
Портал „Археологија“

Горна Маала — археолошко наоѓалиште во преспанското село Козјак. Претставува населба и некропола од римско време и среден век. Се наоѓа на околу 1 км источно од селото и 1 км јужно од месноста Макази — каде на голема површина, што зафаќа простор од 100 м во должина и околу 300 м во ширина, се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и множество градежен материјал. Во југоистичниот дел, од левата страна на патот Макази-Асамати, во 1956 година месен селанец обработувајќи го лозјето, открил и уништил повеќе гробови. Откриени се и темели од повеќе објекти, а во северозападниот дел остатоци од античкиот пат Вија Егнација. Се претпоставува дека во оваа месност била патната станица Скиртијана, помеѓу Хераклеја и Лихнид. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Охрид и во Музејската збирка во Ресен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069