Горна Маала (Козјак)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Горна Маала
археолошко наоѓалиште
Горна Маала is located in Археолошки локалитет во Македонија
Горна Маала
Горна Маала
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°03′30″N 21°02′32″E / 41.05833° СГШ; 21.04222° ИГД / 41.05833; 21.04222Координати: 41°03′30″N 21°02′32″E / 41.05833° СГШ; 21.04222° ИГД / 41.05833; 21.04222
Основни податоци
Име Горна Маала
Место Козјак, Преспанско
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Горна Маала — археолошко наоѓалиште во преспанското село Козјак. Претставува населба и некропола од римско време и среден век. Се наоѓа на околу 1 км источно од селото и 1 км јужно од месноста Макази, каде на голема површина, што зафаќа простор од 100 м во должина и околу 300 м во ширина, се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и множество градежен материјал. Во југоистичниот дел, од левата страна на патот Макази-Асамати, во 1956 година месен селанец обработувајќи го лозјето, открил и уништил повеќе гробови. Откриени се и темели од повеќе објекти, а во северозападниот дел остатоци од античкиот пат Виа Егнација. Се претпоставува дека во оваа месност била патната станица Скиртијана, помеѓу Хераклеја и Лихнид. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Охрид и во Музејската збирка во Ресен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069