Св. Никола (Крани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Никола
археолошко наоѓалиште
Св. Никола is located in Македонија
Св. Никола
Местоположба на Св. Никола во Македонија
Местоположба 40°56′21″N 21°06′30″E / 40.93917° N; 21.10833° E / 40.93917; 21.10833Координати: 40°56′21″N 21°06′30″E / 40.93917° N; 21.10833° E / 40.93917; 21.10833
Основни податоци
Име Св. Никола
Место Крани
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Николаархеолошко наоѓалиште во преспанското село Крани. Претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на 1 км јужно од селото, каде околу црквата „Св. Никола“, која била изградена врз темели од постара црква, се наоѓаат гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069