Св. Недела (Претор)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Недела
археолошко наоѓалиште
Св. Недела is located in Македонија
Св. Недела
Местоположба на Св. Недела во Македонија
Местоположба 40°58′46″N 21°03′42″E / 40.97944° N; 21.06167° E / 40.97944; 21.06167Координати: 40°58′46″N 21°03′42″E / 40.97944° N; 21.06167° E / 40.97944; 21.06167
Основни податоци
Име Св. Недела
Место Претор
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Неделаархеолошко наоѓалиште во преспанското село Претор. Претставува црква од среден век. Со сондажното археолошко ископување извршено во 1972 година се откриени остатоци од еднокорабна црква со полукружна основа, градена од кршен камен и кал. Во темелите биле најдени византиски монети од XIXII век.[1] Денес црквата е возобновена.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Мкедонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069