Кула (Сливница)

Координати: 40°57′32″N 21°04′53″E / 40.95889° СГШ; 21.08139° ИГД / 40.95889; 21.08139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кула

Карта

Местоположба 40°57′32″N 21°04′53″E / 40.95889° СГШ; 21.08139° ИГД / 40.95889; 21.08139
Основни податоци
Место Сливница
Општина Ресен
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Кула — археолошко наоѓалиште во преспанското село Сливница. Претставува утврдена населба од доцноантичко време. Се наоѓа на околу 500 м северно од селото на висок рид со доминантна положба, на чие зарамнето плато се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и множество градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069