Крес (Штрбово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крес
археолошко наоѓалиште
Крес is located in Археолошки локалитет во Македонија
Крес
Крес
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°55′33″N 21°06′09″E / 40.92583° СГШ; 21.10250° ИГД / 40.92583; 21.10250Координати: 40°55′33″N 21°06′09″E / 40.92583° СГШ; 21.10250° ИГД / 40.92583; 21.10250
Основни податоци
Име Крес
Место Штрбово
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Крес е археолошки локалитет во преспанското село Штрбово. Локалитетот претставува црква и некропола од среден век. Се наоѓа во темелите на Црквата „Св. Димитриј“, која се наоѓа на мало зарамнето плато, високо во подножјето на Баба Планина, оддалечено околу 1,5 km североисточно од селото. Според кажувањето на мештаните, околу црквата имало гробови покриени со монолитни камени плочи, кои денес сосема малку се забележуваат.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Мкедонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069