Коњско (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Коњско
археолошко наоѓалиште
Коњско is located in Археолошки локалитет во Македонија
Коњско
Коњско
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°54′40″N 20°59′14″E / 40.91111° СГШ; 20.98722° ИГД / 40.91111; 20.98722Координати: 40°54′40″N 20°59′14″E / 40.91111° СГШ; 20.98722° ИГД / 40.91111; 20.98722
Основни податоци
Име Коњско
Место Коњско, Преспанско
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (депо на монети).svg депо на монети

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Коњско е археолошки локалитет во преспанското село Коњско. Локалитетот претставува депо на монети од средниот век. Во 1953 година Народниот музеј од Охрид откупил 660 бакарни монети.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069