Стара Црква (Лавци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стара Црква
археолошко наоѓалиште
Стара Црква is located in Археолошки локалитет во Македонија
Стара Црква
Стара Црква
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°02′43″N 20°57′16″E / 41.04528° СГШ; 20.95444° ИГД / 41.04528; 20.95444Координати: 41°02′43″N 20°57′16″E / 41.04528° СГШ; 20.95444° ИГД / 41.04528; 20.95444
Основни податоци
Име Стара Црква
Место Лавци, Преспанско
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Стара Црква или Свети Дух е археолошки локалитет во преспанското село Лавци. Локалитетот претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на западниот раб на селото каде што се издига висок рид со зарамнето плато на кое се забележуваат остатоци од ѕидови од објект со мали димензии. Околу него се гледаат гробови градени од камени плочи. Локалитетот е обраснат со дабова шума.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069