Гумниште (Горна Бела Црква)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гумниште
археолошко наоѓалиште
Гумниште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Гумниште
Гумниште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°03′00″N 21°01′40″E / 41.05000° СГШ; 21.02778° ИГД / 41.05000; 21.02778Координати: 41°03′00″N 21°01′40″E / 41.05000° СГШ; 21.02778° ИГД / 41.05000; 21.02778
Основни податоци
Име Гумниште
Место Горна Бела Црква
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Гумниште е археолошки локалитет во преспанското село Горна Бела Црква. Локалитетот претставува црква од средниот век. Се наоѓа на југоисточниот дел на селото, покрај патот што води за селото Долна Бела Црква, каде според кажувањето на мештаните, имало мала црква од која се зачувани само контурите на темелите, со приближни димензии од 10 m должина и 8 m ширина, со ориентација исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069