Цветкова Нива (Лескоец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цветкова Нива
археолошко наоѓалиште
Цветкова Нива is located in Археолошки локалитет во Македонија
Цветкова Нива
Цветкова Нива
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°57′59″N 20°52′59″E / 40.96639° СГШ; 20.88306° ИГД / 40.96639; 20.88306Координати: 40°57′59″N 20°52′59″E / 40.96639° СГШ; 20.88306° ИГД / 40.96639; 20.88306
Основни податоци
Име Цветкова Нива
Место Лескоец, Преспанско
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Цветкова Нива, официјално во литературата Нива на Цветко Стојановски е археолошки локалитет во преспанското село Лескоец. Локалитетот претставува осамен наод од доцноантичко време. Се наоѓа во нивата на локалниот селанец што се наоѓа на 1 km од селото, на патот за селото Стење, каде бил откопан питос.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069