Умишта (Волкодери)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Умишта
археолошко наоѓалиште
Умишта is located in Македонија
Умишта
Местоположба на Умишта во Македонија
Местоположба 41°01′14″N 20°56′39″E / 41.02056° СГШ; 20.94417° ИГД / 41.02056; 20.94417Координати: 41°01′14″N 20°56′39″E / 41.02056° СГШ; 20.94417° ИГД / 41.02056; 20.94417
Основни податоци
Име Умишта
Место Волкодери
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Умиштаархеолошко наоѓалиште во преспанското село Волкодери. Претставува населба од римско време. Се наоѓа на 1&nbspкм југозападно од селото, каде на блага падина која се спушта кон полето, во нива на локален селанец, при обработувањето на земјата се откриени темели од објекти, а по површината на нивата се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069