Ливатчиња (Претор)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ливатчиња
археолошко наоѓалиште
Ливатчиња is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ливатчиња
Ливатчиња
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°58′46″N 21°03′42″E / 40.97944° СГШ; 21.06167° ИГД / 40.97944; 21.06167Координати: 40°58′46″N 21°03′42″E / 40.97944° СГШ; 21.06167° ИГД / 40.97944; 21.06167
Основни податоци
Име Ливатчиња
Место Претор
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (вила рустика).svg вила рустика

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ливатчиња е археолошки локалитет во преспанското село Претор. Локалитетот претставува вила рустика од римско време. Се наоѓа на приватен имот на локален жител на источната страна на селото, каде со сондажното археолошко истражување извршено во 1972 година се откриени ос¬татоци од објект со хипокауст, како и археолошки материјали: фрагменти од керамички садови, тегови, суспензури, тубули и друго. Наодите се чуваат во Музејската збирка во Ресен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069