Св. Ѓорѓи (Ресен)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Ѓорѓи
археолошко наоѓалиште
Св. Ѓорѓи is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Ѓорѓи
Св. Ѓорѓи
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°5′16″N 21°0′43″E / 41.08778° СГШ; 21.01194° ИГД / 41.08778; 21.01194Координати: 41°5′16″N 21°0′43″E / 41.08778° СГШ; 21.01194° ИГД / 41.08778; 21.01194
Основни податоци
Име Св. Ѓорѓи
Место Ресен
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Ѓорѓи е археолошки локалитет во Ресен. Локалитетот претставува осамен наод од римско време. Се наоѓа во црквата „Св. Ѓорѓи“, каде се наоѓаат две надгробни плочи од мермер. Едната е вградена во подот со натписот свртена нагоре, а другата во западниот ѕид од надворешната страна. Оваа стела е со две полиња во кои релјефно се претставени бисти на маж и жена. Наодите биле донесени од атарот на селото Козјак.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Мкедонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069