Св. Арангел (Претор)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Арангел
археолошко наоѓалиште
Св. Арангел is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Арангел
Св. Арангел
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°58′46″N 21°03′42″E / 40.97944° СГШ; 21.06167° ИГД / 40.97944; 21.06167Координати: 40°58′46″N 21°03′42″E / 40.97944° СГШ; 21.06167° ИГД / 40.97944; 21.06167
Основни податоци
Име Св. Арангел
Место Претор
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Арангел е археолошки локалитет во преспанското село Претор. Локалитетот претставува осамен наод од римско време. Се наоѓа во црквата „Св. Архангел Михаил“, каде се наоѓаат две мермерни ари без претстави и натписи. Слична ара има и во црквата „Св. Сава“, која се наоѓа јужно од селото.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Мкедонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069