Рот (Долно Дупени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рот
археолошко наоѓалиште
Рот is located in Археолошки локалитет во Македонија
Рот
Рот
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°52′32″N 21°07′10″E / 40.87556° СГШ; 21.11944° ИГД / 40.87556; 21.11944Координати: 40°52′32″N 21°07′10″E / 40.87556° СГШ; 21.11944° ИГД / 40.87556; 21.11944
Основни податоци
Име Рот
Место Долно Дупени
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Рот — археолошко наоѓалиште во преспанското село Долно Дупени. Претставува некропола од доцноантичко време. Се наоѓа во близина на селото, каде според кажувањето на мештаните, во нива била откриена гробница ѕидана од камен и варов малтер, во која биле најдени златни белезици. Гробницата е уништена, а наодите не се зачувани.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069