Бела Црква (Сопотско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бела Црква
археолошко наоѓалиште
Бела Црква is located in Археолошки локалитет во Македонија
Бела Црква
Бела Црква
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°05′06″N 21°03′50″E / 41.08500° СГШ; 21.06389° ИГД / 41.08500; 21.06389Координати: 41°05′06″N 21°03′50″E / 41.08500° СГШ; 21.06389° ИГД / 41.08500; 21.06389
Основни податоци
Име Бела Црква
Место Сопотско
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (депо на монети).svg депо на монети

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бела Црква е археолошки локалитет во преспанското село Сопотско. Локалитетот претставува депо на монети од среден век. Депото било пронајдено во нива на локален жител, која е оддалечена 2 km северно од селото, каде со земјоделските работи во 1961 година биле откриени 427 бакарни скифати од XII - XIII век. Во оваа нива во 1955 година било најдено уште поголемо депо од 2.400 монети. Монетите се чуваат во Музејот на Македонија во Скопје и во Заводот и музеј во Охрид.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Мкедонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069