Горици (Подмочани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Горици is located in Македонија
Горици
Местоположба на Горици во Македонија
Местоположба 41°1′28″N 21°3′2″E / 41.02444° СГШ; 21.05056° ИГД / 41.02444; 21.05056Координати: 41°1′28″N 21°3′2″E / 41.02444° СГШ; 21.05056° ИГД / 41.02444; 21.05056
Основни податоци
Место Подмочани
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Горициархеолошко наоѓалиште во преспанското село Подмочани. Претставува населба од римско време. Се наоѓа северно од селото, на две височинки што доминираат над околниот терен, каде се среќаваат остатоци од населба, поточно, фрагменти од керамички садови, тегули и грамади од градежен материјал. Наоѓалиштето е познато уште под топонимите Корија и Сто Куќи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069