Јане Дол (Сопотско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јане Дол
археолошко наоѓалиште
Јане Дол is located in Археолошки локалитет во Македонија
Јане Дол
Јане Дол
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°05′06″N 21°03′50″E / 41.08500° СГШ; 21.06389° ИГД / 41.08500; 21.06389Координати: 41°05′06″N 21°03′50″E / 41.08500° СГШ; 21.06389° ИГД / 41.08500; 21.06389
Основни податоци
Име Јане Дол
Место Сопотско
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Јане Дол е археолошки локалитет во преспанското село Сопотско. Локалитетот претставува осамен наод од доцноантичко време. Во нива на локален жител, што се наоѓа во непосредната близина на месноста Јане Дол, биле откопани три питоса.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Мкедонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069