Старо Село (Петрино)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 41°06′13″N 20°56′47″E / 41.10361° СГШ; 20.94639° ИГД / 41.10361; 20.94639Координати: 41°06′13″N 20°56′47″E / 41.10361° СГШ; 20.94639° ИГД / 41.10361; 20.94639
Основни податоци
Место Петрино
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Старо Селоархеолошко наоѓалиште во преспанското село Петрино. Претставува утврдена црква и некропола од среден век. Се наоѓа на 2 км северозападно од селото, од десната страна на патот Ресен-Охрид, каде има мало ритче со зарамнето плато на кое се гледаат остатоци од мала црквичка и гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069