Асамати (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Асамати
археолошко наоѓалиште
Асамати is located in Археолошки локалитет во Македонија
Асамати
Асамати
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°59′11″N 21°3′3″E / 40.98639° СГШ; 21.05083° ИГД / 40.98639; 21.05083Координати: 40°59′11″N 21°3′3″E / 40.98639° СГШ; 21.05083° ИГД / 40.98639; 21.05083
Основни податоци
Име Асамати
Место Асамати
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Асамати е археолошки локалитет во преспанското село Асамати. Локалитетот претставува осамен наод од римско време. Покрај западниот ѕид на селската црква се наоѓа постамент од надгробна плоча со оштетен натпис, нечитлив. Плочата била донесена многу одамна, така што наоѓалиштето не е познато. Во бавча, непосредно до селото биле откопани питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069