Св. Атанасија (Претор)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Атанасија
археолошко наоѓалиште
Св. Атанасија is located in Македонија
Св. Атанасија
Местоположба на Св. Атанасија во Македонија
Местоположба 40°58′46″N 21°03′42″E / 40.97944° СГШ; 21.06167° ИГД / 40.97944; 21.06167Координати: 40°58′46″N 21°03′42″E / 40.97944° СГШ; 21.06167° ИГД / 40.97944; 21.06167
Основни податоци
Место Претор
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Атанасијаархеолошко наоѓалиште во преспанското село Претор. Претставува црква од среден век. Со сондажното археолошко истражување во 1972 година се откриени темели од еднокорабна црква со полукружна апсида, ѕидана од камен и варов малтер.[1] Денес црквата е возобновена.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069