Црква „Св. Атанасиј“ - Стење (стара црква)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Викиекспедиција Преспа 03.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Втора ресенска
Местоположба

Карта

Координати 40°55′55″N 20°55′35″E / 40.93194° СГШ; 20.92639° ИГД / 40.93194; 20.92639Координати: 40°55′55″N 20°55′35″E / 40.93194° СГШ; 20.92639° ИГД / 40.93194; 20.92639
Место Стење
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Изградба XVI век
Архитектонски опис

Свети Атанасиј (позната и како Свети Атанас) — поствизантиска црква во селото Стење, сместена на некогашната местоположба на селото. Се претпоставува дека потекнува од XVI век.

Се наоѓа на 1 километар југоисточно од селото. Во неа е сочуван дел од живописот.[1]

Претпоставка[уреди | уреди извор]

Задниот дел на црквата „Св. Атанасиј“

Се претпоставува дека селото Стење не се наоѓало секогаш на моменталната местоположба, туку дека порано се наоѓало во месноста „Св. Атанас“ (зад стените) на околу 1,5 километар јужно од денешната местоположба на селото. Не се знае годината кога се случила преселбата, додека како причина се наведува поплавувањето од надојдените води на езерото.[2]

Можно е денешната стара црква „Св. Атанас“ да била единствената селска црква, која останала единствена градба по преселбата на селото.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Цркви“. Visitpelagonia. Архивирано од изворникот на 2013-10-03. Посетено на 24 октомври 2016.
  2. Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа (PDF). Скопје: Ѓурѓа. стр. 302–307. ISBN 9789989920554. Посетено на 22 октомври 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]