Црква „Св. Атанасиј“ - Грнчари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Викиекспедиција Преспа 391.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Подмочанско-љубојнска
Местоположба
Координати 41°00′52″N 21°02′45″E / 41.01444° СГШ; 21.04583° ИГД / 41.01444; 21.04583Координати: 41°00′52″N 21°02′45″E / 41.01444° СГШ; 21.04583° ИГД / 41.01444; 21.04583
Населено место Грнчари
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Изградба почеток на XIX век
Завршено XIX век
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Атанасиј (позната и како Свети Атанас) — главна селска и гробјанска црква во преспанското село Грнчари, Македонија.[1]

Се наоѓа на околу 800 метри западно од селото. Била правена ноќе, на почетокот на XIX век. Во кругот на црквата се наоѓаат и селските гробишта.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа (PDF). Скопје: Ѓурѓа. стр. 83. ISBN 9789989920554. Посетено на 19 февруари 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]